ČASTO KLADENÉ DOTAZY 

Jak si mám vybrat školu?

Užší výběr škol navrhne oddělení pro mezinárodní vzdělávání (International Education Department) na základě poskytnutých informací a požadavků studenta. Konečný výběr je na samotném studentovi. 

Kde budu bydlet?

Většina mezinárodních studentů volí ubytování v hostitelské rodině, která zážitek ze studijního pobytu v Kanadě umocní. Pokud student má možnost bydlet u příbuzných, známých, nebo cestuje do Kanady s rodinou, může volit i jiný druh ubytování.

Jak je rozvržen školní rok v Kanadě?

Školní rok v Kanadě obvykle začíná na začátku září a končí koncem června. První semestr končí koncem ledna, druhý začíná od února. Na jaře je týden volno, v zimě dva týdny a v létě dva měsíce, v červenci a srpnu.

Jaká je délka studijního programu pro mezinárodní studenty?

Mezinárodní studenti mohou setrvat v programu do dovršení věku 19 let. Minimální délka studijního pobytu je 3 měsíce.

Je možné na zahraniční střední škole maturovat?

Ne každá střední škola v Kanadě tuto možnost nabízí. Vždy záleží na rozhodnutí konkrétní zahraniční školy. Své stanovisko mohou školy měnit v průběhu programu.

Kde a jak se žádá o povolení ke studiu?

Povolení ke studiu vydává vízové oddělení Velvyslanectví Kanady ve Vídni (Citizenship and Immigration Canada). S žádostí a potřebnými dokumenty Vám rádi pomůžeme.

Budu muset při žádosti o povolení ke studiu na ústní pohovor?

O přítomnosti u ústního pohovoru rozhoduje vízové oddělení Velvyslanectví Kanady ve Vídni, které se rozhoduje na základě žádosti a všech potřebných dokumentů, které k žádosti o vízum patří. Pokud vízové oddělení rozhodne, že student se musí dostavit k ústnímu pohovoru, budou o této skutečnosti student nebo rodiče písemně informováni. Vízové oddělení navrhne místo i čas pohovoru.

Bude možné pokračovat ve studiu na kanadské vysoké škole?

Ano, pokud student má dobrý prospěch, nevybere si příliš snadné předměty, které by se mu nezapočítávaly, řádně ukončí středoškolské studium a splní vstupní požadavky pro přijetí na vysokou školu. Studenti, kteří studují na kanadské střední škole více jak čtyři roky, obvykle nemusí absolvovat zkoušku TOEFL.

Co se stane, když v Kanadě onemocním?

Mezinárodní studenti mají zajištěno zdravotní pojištění, které pokryje náklady při návštěvě lékaře nebo hospitalizaci.

Jaké mohu v Kanadě očekávat počasí?

Kanada je velmi rozlehlá země. Počasí se v jednotlivých oblastech výrazně liší. Pro představu a aktuální předpověď se můžete podívat na  http://www.theweathernetwork.com/, kde najdete většinu kanadských měst a okolí.

Kdy mohu přiletět do Kanady?

Studenti by měli plánovat přílet do Kanady asi dva týdny před nástupem do školy, aby tak měli dostatek času na aklimatizaci, zabydlení se, srovnání se s časovým posunem atd. Doporučujeme studentům s dostatečným předstihem kontaktovat školu a ujistit se, jestli škola nepořádá před zahájením školního roku seznamovací setkání studentů, které bývá povinné.

Jaké je kanadské jídlo?

Kanadská kuchyně je jako všechno v Kanadě velmi rozmanitá. Promítají se sem vlivy zejména z Evropy – hlavně z Británie, Skotska a Irska, ale také z Francie. V poslední době má na kanadskou kuchyni i kulturu obecně vliv také kultura Spojených států.

V obyčejných rodinách vaří maximálně jednou denně, po zbytek času si každý bere, na co má zrovna chuť. Na snídani běžně nabízí cereálie s mlékem, džus, kávu nebo ča, o víkendu, kdy je na přípravu snídaně více času, pak vejce, slaninu, palačinky atd. Oběd si obvykle studenti připravují sami, a to obložený chléb, polévku, pití, ovoce a zeleninu a něco sladkého.

Když se vaří, zkouší nová jídla z německé, italské a hlavně čínské, indické nebo libanonské kuchyně. Lidé na venkově nebo na chatě v přírodě jedí hodně ryby, které si sami uloví v řece, a pak si je s celou rodinou a přáteli grilují.

Co bych si měl vzít s sebou?

Vedle oblečení a kosmetických potřeb doporučujeme studentům přibalit si fotografie, vlajku a další drobnosti, díky kterým budou schopni přiblížit život doma svým kamarádům i hostitelské rodině.

Může mě během studijního pobytu v Kanadě navštívit rodina?

Ano, rodiče smí studenty navštívit. Doporučujeme však s návštěvou počkat pár měsíců a nechat studentům dostatek času na aklimatizaci v cizím prostředí. Rodinní příslušnici si musí zajistit vlastní ubytování.

Mohu při studijním pobytu v Kanadě pracovat?

Mezinárodní studenti středních škol nesmí během svého studijního pobytu v Kanadě pracovat ani se účastnit dobrovolných pracovních stáží. O pracovní povolení mohou požádat studenti vyšších škol.

Pokud během svého studijního pobytu opustím Kanadu, budu se moci vrátit?

Ano, pokud budete mít stále platný cestovní pas a studijní vízum.

Můžu se po návratu do ČR vrátit zpátky do své třídy?

O uznání předmětů vystudovaných v zahraničí a podmínkách přijetí zpět rozhoduje vedení školy. Vedení školy musí studenta rovněž uvolnit. Doporučujeme rodičům, aby se na podrobnosti informovali ještě před odjezdem studenta do zahraničí.

Domluvte si s námi nezávaznou schůzku a získejte více informací: