PROVINCIE KANADY

ALBERTA

Leží v západní části Kanady a patří do anglofonní části země. Jejím hlavním městem je Edmonton, ale známější je město Calgary, které bývá označováno za centrum této provincie a má i o trochu více obyvatel. Je pojmenována po princezně Luise Carolině Albertě, čtvrté dceři královny Victorie.

Alberta nabízí spoustu možností kulturního i sportovního vyžití, stejně tak i národní parky (Banff National Park, Jasper National Park). Je to místo, kde se v roce 1988 pořádaly zimní olympijské hry nebo tzv. Commonwealthgames.

Na prvních místech žebříčku návštěvnosti je Calgary, Národní park Banff a město Edmonton. Nejvyhledávanější turistickou atrakcí je West Edmonton Mall a Stampede v Calgary.

Alberta je vyhledávaná především pro lyžování, rybaření a lov. Hory Canadian Rockies poskytují skvělé sportovní vyžití na lyžích, ale také se zde dají pořádat pěší túry nebo vyjížďky na koních.

Na lyžování se vypravte do jednoho z areálů např. do Marmot Basin v národním parku Jasper nebo do SunshineVillage v národním parku Banff. Sjezdovky se zavděčí náročnějším lyžařům, ale jsou tu i méně náročné sjezdovky pro začátečníky, označené zeleně.

Pokud se rozhodnete dát přednost pěším výletům a stanování, dejte si pozor na medvědy.

Za návštěvu také stojí město Drumheller, ve kterém sídlí RoyalTyrell Museum, největší kanadské paleontologické muzeum. V tomto městě byla v minulosti objevena rozsáhlá archeologická naleziště, plná fosilií a zkamenělin. Většina z turistických míst v tomto městě je mimo sezónu nepřístupná veřejnosti, proto se sem vydejte hlavně v období od května do října. Hned u příjezdu do města nemůžete minout velikého tyranosaura Rexe a vedle něj turistické informační středisko, kde vám poskytnou užitečné rady, kam se v městečku vypravit. Zde si můžete zakoupit také repelent proti komárům, který zde budete v létě určitě potřebovat, proto je lepší si ho vzít rovnou z domova.

Do Drumhelleru se nejlépe dostanete z Calgary, je to pouze hodina a půl jízdy. Muzeum nabízí rozmanité aktivity, objevíte krásu albertských hor, vykopávek a dinosaurů. Pro dobrodružné povahy doporučujeme výlet vrtulníkem nad městem a přilehlými horami. 

  • Hory v Kanadě

Obecné informace o provincii                                                                        

Počasí

Tipy na cestování

BRITSKÁ KOLUMBIE

Je to nejzápadněji položená provincie v celé Kanadě. Největším městem je Vancouver, není však městem hlavním, to je Victoria ležící na ostrově Vancouver. Jezdí se sem hlavně kvůli lyžování nebo horolezectví, ideální terén pro horské sporty nabízí Skalisté hory. Díky panenské přírodě zde můžeme potkat mnoho ptáků, medvědů, sobů, kamzíků nebo jezevců, kteří jsou ve zbytku Severní Ameriky vzácnými druhy.

Jedná se oficiálně o bilingvní provincii, ale francouzsky hovořící lidi, byste zde hledali jen velmi těžko.

Velká Británie, po které zdědila tato provincie část svého názvu, by se do této rozlohy vešla čtyřikrát. Žije zde ale pouze jedna desetina obyvatel Spojeného království.

V Britské Kolumbii se nachází 7 kanadských národních parků, mezi nejzajímavější patří: Glacier National Park, kde se dá provozovat vysokohorská turistika, Gwaii Haanas, do kterého se dá dostat pouze lodí nebo letadlem, nachází se totiž na ostrově, Kootenay se svými horskými prameny, Yoho, který je spojen s Národním parkem Banff v Albertě. K vidění je zde například přírodní most, jezera nebo vodopády. Je to vhodné místo pro kempování, horolezectví a pěší horské túry.

Britská Kolumbie nabízí bohaté sportovní vyžití jak v oblasti horských sportů (turistika, lyžování, lov), tak i řadu vodních sportů (kajak mezi ostrůvky na západě provincie, rybaření, plachtění). Ekoturistika – to je pojem často spojován právě s touto částí Kanady.

Další zajímavá města: Vancouver (největší a kouzelné město), Kelowna, Penticton (u jezera Okanagan), Surrey (druhé největší město provincie), Victoria (hlavní město), Whistler

Ve městě Richmond se nachází buddhistický chrám, kde vás poučí o východní filosofii a náboženství nebo se můžete jít pouze projít po chrámu a obdivovat jeho architekturu. Dawson Creek je malé městečko, kde začíná dálnice vedoucí rovnou na sever – Aljašku. Dostanete se sem nejlépe autobusem z Edmontonu v provincii Alberta nebo letadlem na malé letiště přímo v městečku Dawson Creek.

Obecné informace o provincii                                                Letiště v Britské Kolumbii

Počasí                                                                                         Tipy na cestování

MANITOBA

Rozkládá se na jihu, ve středu Kanady. Manitoba získala své jméno podle eskymáckého „manitou“, což znamená „duše“. Hlavním městem je Winnipeg. Je to jedna z bilingvních kanadských provincií, hovoří se zde anglicky i francouzsky, i když francouzština se používá více na úřadech, a hlavně ve městě Winnipeg.

Tamní jezero Lake Winnipeg je desátým největším sladkovodním jezerem na světě. Manitoba je jakousi „farmou“ Kanady, je zde 12% veškeré zemědělské produkce země. Podnebí je velmi vlhké s vydatnými dešti během celého roku.

Tamní obyvatelé jsou prý nejpřátelštější lidé, kteří žijí v Kanadě.

Pokud si chcete vychutnat krásy Kanady naplno, navštivte raději jinou provincii, která toho nabízí více. Manitoba je spíše zemědělskou oblastí.

Zajímavou turistickou destinací je „zahrada míru“ (The International Peace Garden), která se nachází na hranici se Spojenými státy a je přístupná bez celní kontroly, což je právě znakem míru.

Zkuste si dát něco v místních restauracích, kde podávají pokrmy připravené z plodin, které se zde pěstují. Mají zde mnoho druhů chleba a pečiva. Místo je známé také svou údajně nejkvalitnější slaninou.

Město Churchill je známé jako hlavní město ledních medvědů. Je to město, ze kterého je nejsnadnější přístup k jejich pozorování.

Ve Winnipegu se každoročně pořádá folkový festival. Je to jeden z největších amerických folkových festivalů pod otevřeným nebem. V tomto městě začaly vycházet známé knížky Harlequin. Zde se také poprvé objevilo číslo americké pohotovosti 911.

Obecné informace o provincii

Počasí

Tipy na cestování

NOVÉ SKOTSKO

Jedná se o druhou nejmenší kanadskou provincii (nejmenší je ostrov prince Edwarda), její hlavní město je Halifax. Rozkládá se na poloostrově Nové Skotsko při východním pobřeží Kanady a je obklopeno Atlantským oceánem. Patří k němu i ostrovy, například The Sable Island, který je známý a zajímavý pro velké množství vraků lodí, jež tento ostrov obklopují. Jedná se o anglofonní provincii, francouzsky hovoří pouze kolem čtyř procent tamní populace.

Nové Skotsko je proslaveno také svou kuchyní, ze které se hned každému gurmánovi vybaví humři, anglicky lobsters. To ale není jediná lahůdka, kterou Nova Scotia nabízí – pochutnáte si i na uzeném lososu, nebo na místních lahodných borůvkách, ale to je trochu z jiného soudku. Milovníci vína, kterých i v České republice neustále přibývá, určitě potěší své chuťové pohárky ochutnávkou místního kvalitního vína. Nikdo by si neměl nechat ujít místní specialitu – Nova Scotiaicewine – ledové víno.

Kromě vína zde vyrábí i dobré pivo jménem Keith´s.

Celkově je pro místní kuchyni charakteristická svěžest a čerstvost. O tom se můžete přesvědčit sami při návštěvě některých z tamních trhů s čerstvými, doma vypěstovanými potravinami. Nové Skotsko je domovem gurmánů a známých šéfkuchařů.

Místní specialitou jsou kupodivu sušené chaluhy, které se sbírají ve zdejším moři. Pokud na dovolené v zahraničí jíte ze zásady pouze místní lahůdky, ochutnejte i tuto, říka se jí dulse.

Další místní specialitou je tzv. donair – hovězí zabalené v tortille s rajčaty, cibulí a sladkou omáčkou. Prodávají to na každém rohu a jako rychlá svačina je to výborné.

Z přírodních krás stojí za návštěvu pobřeží Atlantského oceánu a jeho pláže, kde je překvapivě docela teplá voda na koupání, a kde je třeba Bayof Fundy, zátoka, ve které dochází k největšímu přílivu a odlivu na světě. Dostanete se tam jedině trajektem. Při odlivu je zde ideální prostředí pro pátrání po zkamenělinách.

Vřele doporučujeme výlet člunem na otevřené moře za velrybami. Dostanete záchrannou vestu, nasednete s kapitánem do nafukovacího motorového člunu a vyjedete na oceán. Už po pár kilometrech se k vám přidají delfíni, kteří vás budou doprovázet po boku člunu.

Vrcholem cesty je pak pozorování velryb, ke kterým se ale kvůli bezpečnosti nemůže přiblížit příliš blízko. O vyfukování gejzírů vody z dýchacího otvoru na zádech a zamávání ocasní ploutví při potopení rozhodně nepřijdete. Cestou zpět se ještě zastavíte na návštěvu k hejnu tuleňů, kteří si vás budou zvědavě prohlížet. Výlet za velrybami je nezapomenutelný zážitek na celý život.

Při projížďkách a cestách krajinou určitě spatříte spoustu majáků. Nejznámějším z nich je maják poblíž hlavního města provincie Halifaxu – Peggy´s CoveLighthouse. Lze se jít podívat dovnitř, je zde restaurace, krámek se suvenýry a turistické informace. Nebo si půjčte kolo a projeďte si tzv. lighthouseroute – stezku po majácích.

Obecné informace o provincii

Počasí

Tipy na cestování 

NOVÝ BRUNŠVIK

Francouzsky Nouveau Brunswick je jedinou oficiálně bilingvní provincií Kanady, angličtina převažuje zhruba dvojnásobně. Místní francouzština je označována jako akadská francouzština, protože historicky byl Nový Brunswick připojen k území ovládanému Francouzi, kterému se říká Acadia. V některých místech se hovoří dialektem chiaque, který je směsí francouzštiny a angličtiny a mezi mladými je velmi oblíbený. Bilingvní je proto, že ho nejprve zabrali Francouzi na počátku 17. století, a v 19. století byl spravován Angličany.

Turisty zde nejvíc lákají národní parky, pláže, zahrady a jiné. Za zmínku také stojí New Brunswick National Museum, které se nachází v největším městě Saint John. Jedním z nejnavštěvovanějších parků je bezesporu KouchibouguacNational Park s krkolomným názvem, kam se jezdí třeba na návštěvu za koloniemi tuleňů. Můžete se projít po pěších trasách, nebo dát přednost cyklistice a vyrazit na projížďku, kterou stojí za to zakončit příjemným rybařením. Je zde také možnost kempování.

V dalším národním parku – Mactaquac Provincial Park je příležitost zahrát si golf, jít na pěší horskou túru nebo si zalyžovat.

V národním parku Fundy se dá kempovat a jsou tu krásné, i když malé, vodopády.

Zasahuje sem také zátoka s největším přílivem a odlivem – Bayof Fundy, kde jsou nádherné pláže a moře ke koupání. Řeka, která se do ní vlévá, Saint John´s River dokonce mění směr toku, když je příliv.

Místní obyvatelé mají zajímavý způsob obživy – někteří z nich prodávají produkty ze své zahrádky přímo podél silnic. Často jsou to kuriózní výsledky jejich zahradničení – obrovské dýně, gigantická jablka atd.

Zajímavým místem v Bayof Fundy je OldSow – přírodní vír, největší na západní polokouli, druhý největší na světě (po jednom víru v Norsku). Prohlubeň uprostřed je hluboká až 122 metrů a celý vír vydává zvláštní zvuk, který je slyšet z pobřeží. Nejčinnější je v době kolem tří hodin před změnou přílivu a odlivu a tento jev trvá asi dvě hodiny.

Do hlavního města Fredericton se dá dostat letadlem, je zde mezinárodní letiště. Nachází se na řece Saint John´s River, má kolem padesáti tisíc obyvatel, není to největší město v provincii, tím je Saint John. Při procházce tímto městečkem si nenechte ujít historickou čtvrť se sídly z 18.století. K vidění je výměna stráží, kasárny nebo třeba staré muzeum a radnice.

Největší město provincie Saint John má kolem 125 tisíc obyvatel a leží přímo u zátoky Bayof Fundy. Obyvatelé jsou většinou anglofonní – irští nebo britští přistěhovalci. Ve městě je možné si koupit výletní plavbu na lodi po Bayof Fundy, kde je hodně co vidět a stojí za to vypravit se na takovou okružní plavbu. Pokud vyrazíte na nákupy, určitě nemůžete vynechat City Market – velké tržiště v pěkné budově, kde koupíte všechno od ovoce, zeleniny a dalších jídel až po tamní umělecké kousky a výrobky. Poblíž trhu je i národní muzeum, kde mají kostry velryb nebo zde můžete obdivovat místní umělecké kousky a artefakty z historie. Při procházce po King street nakoukněte do obchůdků, kde podávají výrobky řemeslníků z této provincie, budete obdivovat jejich zručnost a umění. Pokud zatoužíte po nákupu oblečení nebo bot, vydejte se na náměstí, kde je tržiště, určitě si vyberete v jednom z místních butiků.

Obecné informace o provincii

Počasí

Tipy na cestování

NEWFOUNDLAND A LABRADORSKÝ POLOOSTROV

Název vznikl z anglického New foundland (nově nalezená země) a slova „labrador“, které pochází z portugalštiny a znamená ten, komu patří země. Dříve se tato provincie jmenovala pouze Newfoundland, název se oficiálně doplnil až roku 2001. Oficiální řečí je zde sice angličtina, ale existuje zde dialekt, který je kombinací angličtiny, francouzštiny a irštiny.

Obyvatelé jsou mimořádně přátelští a mají velký smysl pro humor. Každý vám pomůže i poradí.

LABRADOR

Okolo třiceti procent obyvatel jsou obyvatelé původní – Innu. Na Labradoru jsou naleziště kovů – niklu, železa a mědi.

V této provincii jsou nejnavštěvovanější města: St. John´s – hlavní město provincie a jedno z nejstarších měst Severní Ameriky, Labrador City – je zde povrchový železný důl, přístupný veřejnosti, Cornerbrook – zde se vyrábí papír a je to také nejužívanější dopravní uzel regionu, Dildo – údajně jedno z nejkrásnějších měst Kanady, Mount Pearl – druhé největší město Newfoundlandu, Twillingate – nádherný rybářský přístav.

Mezi turisty jsou velmi oblíbené dvě tradice, které zde mají kořeny. Jejich absolvování je jakýmsi rituálem přijetí mezi newfoundlanďany a jsou zahrnuty i v některých turistických okruzích. Po jejich absolvování dostanete certifikát. První je screech-in– musíte si dát panáka jejich nápoje screech, který chutná odporně, trochu jako rum. Druhý rituál je políbení tresky – už se naštěstí nepoužívá živá, ale dřevěná nebo plastová.

V hlavním městě St. John´s je k vidění stará pevnost na kopci, kde se dají dělat i pěkné pěší procházky. Neopomeňte navštívit nejstarší část města – The Battery.

V seznamu kulturního dědictví UNESCO je zapsána historická památka L'anseaux Meadows – má to být jediná potvrzená vikingská osada v Severní Americe a místo, kam podle historie připlul Leif Eriksson.

Z mnoha přístavních měst je možné se vydat na plavbu na oceán za velrybami a delfíny. To je opravdu nezapomenutelný zážitek z výletu do Kanady.

V provincii Newfoundland jsou také krásné národní parky jako například Gros Morne National park a Terra Nova National park. Je zde také možnost pořádat pěší túry s průvodcem nebo na vlastní pěst nebo si v zimě užít vycházky na běžkách.

Provincie je známá svými pokrmy připravovanými z mořských plodů. Oblíbené jsou britské „fish and chips“ a dále treska na všechny způsoby. Tradiční pokrmy jsou vyráběny z losího, králičího, sobího nebo tuleního masa. Neobvyklá, ale velmi chutná jídla. Místní obyvatelé rádi oslavují, a proto jsou jejich večeře často spojeny s nějakou party. Také rádi popíjí čaj, a to většinou s mlékem.

Obecné informace o provincii

Počasí

Tipy na cestování

ONTARIO

Jedná se o provincii, která má nejvíce obyvatel, ale je až druhá v rozloze, první je Quebec. Slovo ontario znamená v jazyce Huronů „velké jezero“. Nejdříve označovalo pouze jezero Ontario, nyní se tímto názvem pyšní celá provincie.

Hlavní část hranice se Spojenými státy na jihu tvoří Velká kanadská jezera – Hořejší, Huronské, Erijské a jezero Ontario. Hlavním městem této provincie je město Toronto, které je i největším městem Kanady.

Je zajímavé, že v provincii Ontario leží i město Ottawa, které je hlavním městem celé země. Nachází se zde také město Londýn, kterým protéká řeka Temže. Je to dáno tím, že tato provincie byla osídlena hlavně Brity, kteří zde také tvoří druhou nejpočetnější etnickou skupinu. Oficiálním jazykem je angličtina.

Nejnavštěvovanějšími místy jsou bezpochyby Niagarské vodopády na hranici se Spojenými státy a hlavní město Toronto. Pětapadesátimetrové vodopády je nejlepší pozorovat z jedné z vyhlídkových věží – Skylon Toweru nebo Minolta Toweru nebo se nechat svézt výletní lodí přímo pod vodopády. Dostanete slušivou pláštěnku a možná uvidíte i duhu. Málokdo ví, že v regionu okolo Niagarských vodopádů se pěstuje kvalitní vinná réva, ze které se vyrábí vína oceněná mnohými cenami.

Na sever provincie se můžete vydat, pokud si chcete užít čas v přírodě, dá se říct skoro nedotknuté a panenské.

Na území Ontaria lze navštívit také rezervace, které jsou tematicky zaměřené na původní obyvatele. Pro turisty je připraven bohatý program. Ochutnejte originální pokrmy indiánů jako třeba kukuřičnou polévku nebo tradiční borůvkový čaj. Poslechnout si můžete tradiční indiánskou hudbu nebo legendy a příběhy vyprávěné opravdovým indiánem.

Každoročně koncem února probíhá festival Onatario´s HeritageWeek, což by se dalo volně přeložit jako Týden ontarijského dědictví. Během tohoto festivalu se oslavuje kultura původních obyvatel, jejich zajímavá historie a tradice.

Zajímavější pro turisty jsou svátky Pow Wows. Tančí se, zpívá a vykládají se prastaré legendy. Na místě jsou i workshopy, kde se vyrábí klasické indiánské čelenky a doplňky. Můžete být svědky legendárních indiánských tanců kolem ohně, které jsou v podstatě i přehlídkou krásných tradičních obleků, barevných per a blyštivých doplňků.

Nejvýznamnějším festivalem je každoroční Canadian Aboriginal Festival, který se koná v Torontu. Je největší – ukáže se zde přes 3,500 tanečníků, muzikantů, hudebníků a herců, kteří se představují nejen v rolích domorodců, ale předvádí i současná vystoupení.

Z dalších turistických zajímavostí provincie je třeba zmínit možnost zahrát si golf na pěkných golfových hřištích nebo třeba rybaření. V oblasti je také možnost relaxovat v některém z lázeňských center. Nejoblíbenější je Prince of Wales Hotel v blízkosti Niagarských vodopádů, lázně, které se nachází v překrásných zahradách.

Další pěkná města, která stojí za to navštívit: Burlington – zde je největší botanická zahrada v celé Kanadě, je opravdu nádherná a turisty často navštěvovaná. Kingston – pěkné historické město.

Možnosti turistického vyžití nabízí Thunder Bay – třeba pěší túru po hoře, která připomíná lidské tělo – The Sleeping Giant (Spící obr). Je zde také historická stavba Old Fort William.

Obecné informace o provincii                                          Počasí       

O Ontariu                                                                             Tipy na cestování

OSTROV PRINCE EDWARDA

Ostrov prince Edwarda, jak už název napovídá, je jedinou provincií Kanady, která se rozkládá celá na ostrově. Je to nejmenší provincie, má zároveň i nejméně obyvatel. Naopak hustota zalidnění je v této oblasti největší. Je také velmi oblíbený mezi turisty. Je známý jako „island“ (ostrov) nebo pod zkratkou PEI. Hlavní město provincie Charlottetown je příjemné, malé, dá se po něm pohybovat pěšky nebo si vzít taxíka. Taxi je zde docela levné a nemusíte se bát, že vás řidič ošidí, jsou milí a poctiví, velmi komunikativní a poradí vám kam se ve městě podívat. Z místního přístavu se konají výletní plavby lodí za koloniemi roztomilých tuleňů.

Na části území ostrova se rozkládá národní park Prince Edward Island National Park.

Ostrov nejlépe definuje krásná příroda – nádherné pláže, písečné duny, modrý oceán, rybářské vesničky. Toto místo je zajímavé také tím, že zde pořádají své srazy kanadské rodiny. Je běžné, že se sejde i přes sto lidí z jedné rozvětvené rodiny a zůstávají tu třeba čtrnáct dnů, během kterých se poznávají a pořádají různé výlety a aktivity.

Ostrov je přístupný z provincie Nový Brunswick přes most Confederation Bridge, který je památkou už sám o sobě. Na jeho konci je město Gatewaytown, kde jsou turistické informace, je to praktická zastávka před vstupem do země, dostanete mapu a nějakou dobrou radu na cestu. Druhá možnost je sem přijet trajektem z Nového Skotska z městečka Caribou, které jsou v provozu pouze v sezóně, v zimě nejezdí.

Známým přístavem je například Malpeque Harbor, ze kterého se jezdí hlavně na lov ústřic a humrů. Lovecká sezóna humrů je v srpnu. Místní specialitou je překvapivě humr podávaný se zelným salátem coleslaw.

Obecné informace o provincii

Počasí

Tipy na cestování

QUÉBEC

Město Québec se nachází ve stejnojmenné provincii. Od 16. století byl hlavním městem území Nová Francie, a tak má bohatou historii. Jeho centrum je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Rozkládá se nad ústím řeky Sv. Vavřince do Atlantského oceánu. V Québecu se stejně jako ve zbytku provincie mluví francouzsky, ale anglicky vám také budou rozumět, hlavně v restauracích a turistických centrech.

Značná část míst, která stojí za to vidět, se nachází v starém centru města, které se jmenuje Vieux-Quebec (Starý Québec). Ta je rozdělena na dvě části, na kopci je Haute-Ville (Vysoké město), a dole je Basse-Ville (Nízké město). Tyto dvě části jsou spojeny Escalier Casse-Cou neboli volně přeloženo jako schodiště zlámaných krků. Ale dá se místo toho použít i lanovka.

Nejznámější turistickou atrakcí města Québecu je Chateau Frontenac („chateau“ znamená francouzsky zámek), který leží v části Haute-Ville. Je to dominanta města. Ve skutečnosti je to hotel, vybudovaný železniční společností na přelomu devatenáctého a dvacátého století, která sem chtěla vozit a ubytovávat své zámožné pasažéry. Stojí na mysu, z něhož je krásný výhled na řeku Sv. Vavřince a široké okolí. Nachází se zde kolem dokola na DufferinTerrace repliky válečných děl, které jsou vděčným objektem fotoaparátů zahraničních turistů.

Dalším místem k zastavení při procházce Haute-Ville je Observatoire de la Capitale – vyhlídková věž, která poskytuje pohled na celé město, je to dokonce jedna z nejvyšších budov v Québecu.

V Basse-Ville je nejdominantnější náměstí Place Royale se sochou Champlaina, muže, který se jako první vylodil právě v této oblasti a založil zde první francouzskou osadu. Náměstíčko je opravdu malebné.

Turisty velmi oblíbená je okružní plavba na velké vyhlídkové lodi Ferry to Lévis.

Za návštěvu také stojí ledový hotel, pokoje jsou zdobeny v různých stylech s ledovými sochami. Nachází se asi třicet kilometrů od města, v Duchesnay u jezera St. Joseph.

V restauracích se domluvíte, anglicky i francouzsky. Nicméně každého Québečana potěší, když se naučíte pár frází, jež můžete například v restauracích použít.

Jídlo v Québecu a vlastně i v celé Kanadě je docela drahé, ale místní speciality se většinou udržují na přijatelné ceně.

Jako tradiční pokrmy této provincie se uvádí hlavně poutine neboli velké smažené hranolky zalité hnědou omáčkou gravy a posypané kousky smetanového sýra a takétourtièrequebecois, což je takový masový koláč nebo směs.

Staré město (Vieux-Quebec) vás uchvátí svými klikatými úzkými uličkami, ve kterých najdete výborné posezení u kávy nebo skleničky něčeho ostřejšího. Budete překvapeni, kolik zajímavých obchůdků lemuje zdejší ulice. Na malebných náměstích určitě narazíte i na originální trhy, kde si můžete koupit místní speciality, sýry (vyrábí se zde brie nebo camembert, které mají trochu speciální chuť), víno i jiné zboží, jež je většinou „homemade“ neboli domácí.

Největším quebeckým festivalem je The Winter Carnival. Je to festival s dlouholetou, říkají, že stoletou, tradicí. Koná se každoročně začátkem února, kdy tu není příliš turistů. Tematicky je zaměřen na právě probíhající roční období – je zde vystaven ledový bar a palác, pořádá se soutěž ve tvoření ledových soch atd. Symbolem tohoto festivalu je sněhulák, kterého vám při vstupu připnou na bundu.

Opakem zimního karnevalu je Festival d´Été, neboli letní festival. Je zaměřený hlavně na hudbu, koncerty populárních zpěváků, zpěvaček a skupin se konají na mnoha pódiích. Festival můžete navštívit uprostřed léta, bývá pořádán kolem patnáctého července.

Po městě je nejvhodnější pohybovat se pěšky, centrum je opravdu pěkné. Pokud máte rádi cyklistiku, je zde možnost si půjčit kolo a projet se po několika městských cyklostezkách. Další možnost je využít městské hromadné dopravy, po městě jezdí hustá síť autobusů.

Obecné informace o provincii                                                 Tipy na cestování

Počasí                                                                                          Co musíte vidět v Quebecu

SASKATCHEWAN

Provincie Saskatchewan je prérijní stát, v severní části se nachází na sto tisíc jezer a jezírek, jedno z nich je dokonce slanější než Mrtvé moře. Kromě prérií jsou zde zemědělské oblasti, lesy a louky. Vzduch je velmi málo znečistěný, proto je toto místo vhodné pro outdoorové sporty. Odvážnější mohou zkusit i rybaření nebo lov.

Dříve zde bylo hodně rozšířené zemědělství, ale to pomalu ustupuje, i kvůli tomu, že se hodně obyvatel stěhuje za prací do měst, probíhá zde poměrně významná urbanizace. Hlavním městem provincie je Saskatoon.

Těží se zde ropa, a to hlavně na jihovýchodě provincie. Je to druhé největší naleziště ropy v Kanadě. Na severu se v malé míře těží také uran.

Obecné informace o provincii 

Počasí

Tipy na cestování 

Domluvte si s námi nezávaznou schůzku a získejte více informací: